16 kwietnia 2021

Styl wiejski w kuchni. Dlaczego jest tak popularny?

Styl rustykalny jest w ostatnich latach bardzo modny. Pasuje nie tylko do dużych przestrzeni w domach, ale ładnie się sprawdza również w niewielkich mieszkaniach w bloku. Jest przytulny i bardzo klimatyczny, łatwy do osiągnięcia niewielkim zabiegami dekoratorskimi.

Dlaczego rustykalna kuchnia?

Rustykalne wnętrza są proste w formie i mają wiejski klimat. Meble w stylu wiejskim są proste, wykonane z sosny, często przecierane lub bejcowane. Powinny mieć słoje, spękania, charakterystyczne dla „zużytych” sprzętów. Pewne podniszczenie jest w ogóle charakterystyczne dla tego stylu.

Meble postarzane w artystyczny sposób mają przypominać wiejskie wnętrze, jednak nie przestając być wygodne oraz funkcjonalne. Wiele elementów dekoracyjnych to przepiękne, jedyne w swoim rodzaju rękodzieła.

Przy odrobinie zdolności plastycznych można się pokusić o samodzielne wykonanie makatek, haftowanych serwet, czy malowanych ramek. Odważniejsi mogą wypalać dzbanuszki, talerzyki ozdabiając je ręcznymi malowidłami. Glinki do wypalania, farby są ogólnie dostępne w sklepach z przedmiotami dla artystów. Podstawą urządzania wnętrza w tym stylu jest naturalność. Zdecydowanie dominują kolory ciepłe i neutralne: ziemiste, ceglane, brązy, beże, biel oraz szarości przetykane wielobarwnymi nićmi.

aranżacja kuchni w stylu wiejskim

Z czym kojarzy nam się styl wiejski?

Charakterystyczne dla stylu wiejskiego są ciężkie kredensy i pakowne komody. Mogą być w kolorach drewna lub malowane i podniszczone, ozdobione motywami roślinnymi, czy innymi naturalnymi elementami. Naturalne ozdoby, które stanowią przedmioty codziennego użytku: drewniane misy, wiklinowe kosze, przybory kuchenne wiszące na ścianach oraz gliniane dzbany, metalowe wiaderka, doniczki kwiatowe, pojemniki na przyprawy.

Klimat wiejski można uzyskać też robiąc dodatki w szafkach czy przy kuchence w postaci uchwytów, pokręteł stylizowanych na dawne czasy. Największą ozdobę rustykalnych aranżacji przeniesioną do pokoju, dbającą o atmosferę, jest piec kaflowy. Warto takiego poszukać. Ze spiralami elektrycznymi w środku świetnie ogrzewa i jest naprawdę piękną ozdobą mieszkania.

UDOSTĘPNIJ:
Inspiracje 0 komentarzy do “Styl wiejski w kuchni. Dlaczego jest tak popularny?”
Radosna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *