21 stycznia 2021

Jaki powinien być zestaw naczyń dla dzieci?

Pierwsze kroki, pierwsze słowa i w końcu pierwszy samodzielny posiłek naszego dziecka. To odpowiedni czas, by wybrać odpowiedni zestaw naczyń, z których jedzenie smakować będzie jeszcze lepiej. Jaki powinien być zestaw naczyń dla dzieci? Czym kierować się podczas zakupu? Przedstawiamy kilka wskazówek poniżej.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru naczyń?

Już od momentu, w którym podaje się dzieciom wszelkie zupki w naszej kuchni powinna znaleźć się miseczka i odpowiednie sztućce, by maluch mógł powoli nabierać wprawy w samodzielnym jedzeniu. Wszystkie naczynia, które docelowo będą mieć kontakt z żywnością powinny zostać dokładnie zbadane i oznaczone atestem, dzięki któremu mamy gwarancję bezpieczeństwa, że talerzyk, z którego je nasze dziecko, jest do tego celu odpowiednio przygotowane. Upewnij się, że zastawa nie posiada szkodliwych związków chemicznych, jak np. BPA, którego często używa się przy produkcji plastiku.

Przy zakupie naczyń konieczne jest również sprawdzenie, czy mogą być one używane podczas podgrzewania i tym samym podczas kontaktu z ciepłym jedzeniem. Styczność naczyń z ciepłą żywnością może wytwarzać niebezpieczne związki, których nie chcemy w pożywieniu naszych maluchów, dlatego i tak kwestia jest istotna. Niepożądanym elementem w zestawie naczyń dla dzieci są wszelkie ostre krawędzie, które mogą zranić buzię czy ręce, które jeszcze są delikatne i bardzo podatne na możliwe uszkodzenia.

Z jakiego materiału powinien wykonany być zestaw naczyń?

Wybór naczyń dla dziecka wcale nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Na tym etapie warto napomknąć, że dużo zależy od wieku naszych podopiecznych. Dla tych młodszych maluchów talerzyki, widelce i kubeczki to nie tylko zastawa stołowa, a również zabawki, którymi często można rzucać i które często mogą się tłuc. Mając na uwadze duże prawdopodobieństwo upadku elementów zestawu warto postawić na materiał, który wykazuje się sporą trwałością. Takim tworzywem jest np. włókno bambusowe, które jest lekka i odporne na potłuczenia, ale też melamina o podobnych właściwościach.

W ofercie sklepów znaleźć można naczynia z antypoślizgowym spodem, dzięki któremu zminimalizujemy ryzyko upadku na podłogę oraz zapobiegamy przesuwaniu się np. talerza po stole. Starsze dzieci mogą z powodzeniem używać naczyń metalowych czy tych wykonanych z porcelany. Wszelkiego rodzaju zdobienia i urozmaicenia powinny być wykonane bezpiecznym drukiem, który podobnie jak tworzywo, powinien posiadać atest i być nieścieralny. Dla własnego komfortu najlepiej kupować takie naczynia, które zniosą zmywanie w zmywarce, co zdecydowanie podniesie ich funkcjonalność i zadowolenie z użytkowania nie tylko w rękach dzieci.

Kupując zestaw naczyń dla dzieci kieruj się bezpieczeństwem dla zdrowia, funkcjonalnością i zwracaj uwagę na posiadane atesty. Nie zapomnij jednak o jeszcze jednym ważnym aspekcie – wyglądzie! Pozwól dziecku samodzielnie podjąć decyzję, który z wybranych przez ciebie kompletów spodoba się mu najbardziej. Taki zestaw będzie idealny!

UDOSTĘPNIJ:
Porady 0 komentarzy do “Jaki powinien być zestaw naczyń dla dzieci?”
Radosna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *